
Neurológia
A neurológia, vagy más néven ideggyógyászat az agy, a gerincvelő és a perifériás idegek betegségeivel foglalkozik. A neurológus feladata ezen betegségek diagnosztizálása és kezelése.
A neurológiai vizsgálat a családi és egyéni kórelőzmény pontos felvételével kezdődik. Az orvos fontos következtetéseket von le abból, hogy milyen betegségek fordultak elő a szülők és testvérek körében, milyen betegségekkel kezelték korábban a vizsgálatot kérő beteget, milyen az illető életvitele, mi a foglalkozása, stb. Az orvos kérdéseket tesz fel élvezeti szerek használatával, a szedett gyógyszerekkel, gyógyszerallergiával kapcsolatban is. Ezt követően a beteg aktuális panaszával kapcsolatos célzott, részletes kérdések következnek. A kórelőzményi adatok felvétele után az orvos már nagy valószínűséggel sejti, hogy az idegrendszer működészavara okozza-e a panaszokat, vagy lelki problémák állnak a beteg szenvedésének hátterében.
A neurológus a fizikális vizsgálathoz néhány ártalmatlan eszközt (reflexkalapács, hangvilla, a bőr érzékenységét vizsgáló tárgyak, szemtükör, pupilla-lámpa, stb.) használ, hagyományos műfogásokat alkalmaz. A talált eltérések korrekt értékelése, és a kórelőzményi adatokkal történő egybevetése alapján számos betegség diagnózisa felállítható. A kórisme alátámasztásához eszközös és/vagy laboratóriumi vizsgálatokra lehet szükség.
A leggyakrabban használt eszközös vizsgálatok a rétegvizsgáló képalkotó eljárások (CT, MRI), és az agy valamint a környéki idegek elektromos sajátosságait elemző mérések (EEG, EMG, ENG). A laboratóriumi vizsgálatok során a vérben és az agyvízben keresünk kóros eltéréseket. A pontos diagnózis felállítását követően kerül sor a lehetséges kezelési módok megbeszélésére.
A leghatásosabb gyógymód mindig a szervi károsodások megelőzése, ezért a neurológus feladatai közé tartozik a leggyakoribb betegségek rizikófaktorainak korai felfedezése, feltérképezése, az eltérések megszűntetése, ebben a munkában a háziorvos a fő szövetségesünk.
Hogyan készülhet fel a beteg a neurológiai vizsgálatra?
-
Érdemes rövid írásos jegyzetet készíteni a szülők, testvérek betegségeiről.
-
Időrendi sorrendbe foglalni a saját korábbi betegségeket, szedett gyógyszereket, orvosi beavatkozásokat.
-
Feljegyezni a jelenlegi panasz első megjelenési idejét, az akkori életkörülményeket, a panasz időbeni alakulását, a panaszt javító vagy súlyosbító tényezőket, stb.
-
A már elvégzett vizsgálatok eredményeinek összegyűjtése, összefoglalása
Milyen panaszok utalhatnak neurológiai betegségre?
-
fejfájás, szédülés, egyensúlyzavar
-
zsibbadás, érzéscsökkenés, fájdalmak
-
izomgyengeség
-
a járás és a kézügyesség (koordináció) megváltozása
-
a gondolkodás tempójának meglassulása, feledékenység
-
a vizelet és széklet ürítési és tartási zavarai
-
szexuális zavarok, nyelési zavar
-
szemmozgás zavar, kettőslátás, homályoslátás
-
a beszéd nehezítettsége, a gondolatok megértésének és kifejezésének zavarai
Neurológus

Rendelési idő:
Neurológus

Rendelési idő: